Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Poslovne financije

Kako napraviti kvalitetan elaborat poslovnog ulaganja

Čut ćemo katkad da je u našem okruženju zaista teško ili gotovo nemoguće naći investitora ili kreditora čak i za dobre projekte odnosno poduzetničke pothvate. No u takvim slučajevima često se događa da je izostavljen jedan od bitnih preduvjeta kako bi potencijalni investitor zaista mogao postati zainteresiran i voljan ulagati – uvid u kvalitetnu investicijsku studiju.

Čut ćemo katkad da je u našem okruženju zaista teško ili gotovo nemoguće naći investitora ili kreditora čak i za dobre projekte odnosno poduzetničke pothvate. No u takvim slučajevima često se događa da je izostavljen jedan od bitnih preduvjeta kako bi potencijalni investitor zaista mogao postati zainteresiran i voljan ulagati - uvid u kvalitetnu investicijsku studiju.

Investicijska studija ne smije biti puka formalnost ili površno ispisano pismo na nekoliko stranica nego kvalitetno i odgovorno načinjen dokument koji će biti osnovica za pažljivo razmatranje projekta, odnosno je li opravdano i realno pristupiti realizaciji ideje.

Kada govorimo o investicijskoj studiji (elaboratu), često dolazi do nesporazuma u pogledu ispravnog tumačenja značenja. Investicijska studija jest dokument kojim poduzetnik ili neki drugi poslovni subjekt detaljno dokazuje ekonomsku opravdanost ulaganja u određenu investiciju koju misli financirati iz vlastitih ili tuđih izvora. Navedeni pojam u praksi se često brka poslovnim planom, što u svojoj biti nije.

Poduzetnik ima najveću potrebu za izradom investicijskih studija kada to od njega traži investitor ili banka (kao kreditor) kako bi se uvjerili u opravdanost ulaganja, tj. investicije ili odobravanja kredita. Međutim, ozbiljan poduzetnik trebao bi prije svega izraditi studiju isplativosti, a zatim, ako je projekt isplativ, i investicijsku studiju.

Studija isplativosti ili feasibility study

Ako želimo poduzeti određeni projekt a nismo sigurni je li ekonomski isplativ, tada ćemo prije početka projekta izraditi studiju isplativosti (eng. feasibility study), koja treba odgovoriti na ključno pitanje: je li projekt ekonomski opravdan?

Studija isplativosti izrađuje se prije izrade investicijske studije u slučaju isplativosti projekta.

Studija isplativosti treba pokrivati tri ključna područja i odgovoriti na sljedeća pitanja:

• tržišni aspekt: postoji li potražnja za proizvodima koje želimo proizvoditi i koliko bi iznosio naš tržišni udio

• tehnički, tehnološki i organizacijski aspekt: kakve proizvodne pogone, sirovine, organizaciju i ljude trebamo za proizvodnju, odnosno pružanje usluga (u slučaju uslužne djelatnosti)

• financijski aspekt: temeljem utvrđenog tržišnog udjela i utvrđenih tehničko-tehnološko-organizacijskih aspekata možemo grubo projicirati performanse i financijski položaj projekta i utvrditi je li isplativ. Ako jest, navedeni podaci i pretpostavke trebaju se proširiti u investicijskoj studiji.

Poslovni plan

Poslovni plan poduzetnika treba biti dosljedan njegovoj viziji, misiji i strategiji. Uprava društva u suradnji s kontrolingom izrađuje godišnje poslovne planove koji trebaju projicirati račun dobiti i gubitka, bilancu i izvještaj o novčanom toku. Navedene projekcije izrađuju se najčešće mjesečno, a zatim se pokušava utvrditi financijski uspjeh i položaj društva na kraju poslovne godine.

Sadržaj investicijske studije (elaborata):

1. podaci o poduzetniku
2. polazište
2.1. nastanak poduzetničke ideje
2.2. vizija i zadaća poduzetničkog pothvata
3. predmet poslovanja
3.1. opis postojećeg poslovanja
3.2. opis poslovanja i djelatnosti u projektu
4. lokacija
4.1. opis postojeće lokacije
4.2. opis lokacije projekta
4.3. opis zaštite i utjecaja okoline
5. tehnološko-tehnički elementi pothvata
5.1. opis strukture ulaganja (tehnička, tehnološka)
5.2. struktura i broj postojećih zaposlenika
5.3. struktura, broj i dinamika novozaposlenih
6. tržišna opravdanost
6.1. tržište nabave
6.2. tržište prodaje
6.3. procjena ostvarenja prihoda/tržišta
7. financijski elementi pothvata
7.1. investicije u osnovna sredstva
7.2. investicije u obrtna sredstva
7.3. troškovi poslovanja
7.4. proračun amortizacije
7.5. izvori financiranja
7.6. projekcija računa dobiti i gubitka (dohotka)
7.7. pokazatelji učinkovitosti i financijski tok
8. zaključna ocjena projekta.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.