Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Izdvojeno

Trebate prekvalifikaciju? Nekoliko korisnih savjeta

Trebate prekvalifikaciju? Sobarice, kuhari, viličari, monteri suhe gradnje, zavarivači, njegovatelji i maseri trenutno su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj. Podaci su to Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).

Trebate prekvalifikaciju? Sobarice, kuhari, viličari, monteri suhe gradnje, zavarivači, njegovatelji i maseri trenutno su najtraženija zanimanja u Hrvatskoj. Podaci su to Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).

Odlučite li se za prekvalifikaciju HZZ će vam mjesečno, tijekom trajanja prekvalifikacija  isplaćivati pomoć od 1600 kuna, troškove prijevoza kao i osiguranja po propisima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. U ova teška recesijska vremena uopće ne zvuči loše.  Barem na papiru. Sve navedeno, uzimajući u obzir reakcije čitatelja na naše prethodne članke treba uzeti s rezervom. Zašto?  Tekstovi o prekvalifikacijama koje provodi HZZ, a objavili smo ih na našem portalu  konstantno su među najčitanijima. Reakcije čitatelja, iako ima i pozitivnih iskustava uglavnom su negativne.

Što čitateljima, znači ljudima koji su ostali bez posla najviše smeta možete pročitati u komentarima ispod članaka:  ‘Prekvalifikacijom do nove karijere – HZZ građanima nudi besplatne tečajeve’ ‘HZZ prekvalifikacije – za vas smo tražili objašnjenja sa Zavoda’ .

Budući da se s Zavodom dugo nismo čuli, a od zadnjeg  javljanja situacija na tržištu rada se puno promijenila, ponovno smo ih kontaktirali. Tek toliko, da vidimo da li su se uoči proslave 105. rođendana koji se obilježava u subotu 5. studenog barem malo trgnuli iz sna. Matijana Blašković, stručna savjetnica za odnose s javnošću zaposlena u HZZ-u rekla nam je kako je interes za obrazovne programe koje Zavod provodi još uvijek  veći od mogućnosti uključivanja u programe. Konkretnije, povećao se broj nezaposlenih. Umjesto 1700 kuna nezaposlenima se isplaćuju poticaji 100 kuna niži, a jedino što smo u pisanom odgovoru primijetili da su u HZZ-u ostali dosljedni u barem nečemu. Količini fraza koje nezaposlenima bilo da traže posao ili se žele prekvalificirati ničemu ne služe.

Jedna od njih jest da su, citiramo:  ‘nezaposlene osobe svjesne  važnosti obrazovanja za potrebe tržišta rada i mogućnosti koje im obrazovni programi pružaju u smislu povećanja njihove zapošljivosti’. Ili pak da se ‘u redovitom radu s nezaposlenim osobama koje se prijavljuju na Hrvatski zavod za zapošljavanje provodi  niz aktivnosti usmjerenih na povećanje zapošljivosti i motiviranosti te aktivaciju nezaposlenih osoba’. Da je to zaista tako pokazuje ‘ohrabrujuć’ podatak iz rujna koji govori da je u Hrvatskoj bilo ‘samo’ 283.667 nezaposlenih.

I tu ćemo stati na loptu. Zaključak tko je i zašto kriv ostavljamo vama. Otrovne epitete  sačuvat ćemo za neke druge teme. Umjesto fraza kojih nam je već svima dosta, ponudit ćemo vam nekoliko konkretnih savjeta o prekvalifikacijama, ali i o traženju posla općenito.

1. Možda i najvažniji savjet. Ne sjedite doma uz televizor čekajući da će  vaše životne odluke umjesto vas donositi netko drugi. Griješite ako mislite da ste prijavom na Burzu rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje riješili sve svoje probleme. Štoviše, ako se oslonite samo na njih šanse da pronađete novi posao su vam minimalne.

2. Ipak,  Hrvatski zavod za zapošljavanje neka vam bude polazna točka za prekvalifikacije. Popis kontakata Središnje službe koja se nalazi u Zagrebu, kao i 22 područne službe razvrstane u 20 županija nalazi se OVDJE. Nazovite ih i raspitajte se o svojim pravima i trenutno dostupnim programima. Neka vam odgovore na pitanja tko, što, gdje i kada obavlja prekvalifikacije. Iako možda ne upadnete u neki od programa prekvalifikacija koje financira HZZ, ljudi  zaposleni u njemu moći će vam dati korisne informacije gdje i na koji način se možete što jeftinije prekvalificirati o vlastitom trošku.

3. Prekvalifikacije o vlastitom trošku  također su put do novog zaposlenja. Cijene ovisno o programu koji želite odabrati kreću se prosječno od tri do 10 tisuća kuna. Sjednite, kalkulator u ruke i izračunajte isplati li vam se prekvalifikacija. Programa za prekvalifikaciju je toliko da se u njima teško snaći, ali svima je zajedničko da prodaju znanje, a što je još važnije omogućuju vam razne oblike obročnog plaćanja.

4. Koji program prekvalifikacije ćete odabrati prepuštamo vama, ali vodič neka vam bude upravo HZZ i njihov popis najtraženijih zanimanja, pogotovo ako imate stupanj niže i srednje stručne spreme. Među nezaposlenima često se čuju prigovori poput ‘HZZ nudi prekvalifikacije samo za određena zanimanja, a ne nešto po mojem izboru’. To je istina, međutim HZZ ponudu o broju ljudi koje će prekvalificirati i za koja zanimanja donosi u dogovoru s poslodavcima koji djelomično financiraju određene programe. Naime, ako se najviše traže kuhari, viličari i zavarivači zašto se prekvalificirati za IT stručnjaka, voditelja marketinga, web dizajnera, fotografa ili pak odabrati neko treće zanimanje. Pogrešnim odabirom programa prekvalifikacije lako bi vam se moglo dogoditi da i nakon skupe prekvalifikacije ostanete nezaposleni. Unaprijed bačen novac.

5. Detaljno proučite ponudu poslova na www.posao.hr i www.moj-posao.net.  Na temelju najtraženijih zanimanja donesite zaključak o prekvalifikaciji. Imajte na umu da te dvije navedene web burze žive od reklama pa neka zanimanja ističu više od ostalih. No, svakako ih uzmite kao relevantno mjesto na kojem tražite posao,  koje vam je orijentir za prekvalifikaciju ili se pak želite dodatno educirati iako već imate posao.

6.  Odluke o promjeni zanimanja ne donose se preko noći i to ne samo iz jednog izvora. Programe o prekvalifikacijama nikada ne tražite samo putem interneta.  Raspitajte se osobno kod susjeda, poznanika, rođaka, na licu mjesta u Pučkim otvorenim učilištima, obrtničkim komorama, gradskim poglavarstvima i sličnim ustanovama. Više glava pametnije je od jedne.

7. Upućujemo vas na naš Vodič za nezaposlene. Koliko god informacije navedene u njemu nekima zvučale suhoparno, ako ste ih detaljno proučili, vjerujemo da ste pronašli korisne informacije.

8. Također, pročitajte još jednom kako pravilno napisati životopis odnosno molbu za posao. Prije ili kasnije te informacije trebat će vam.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.