Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

Plinacro i Gazprom osnivaju tvrtku Južni tok Hrvatska

Riječ je o vrlo isplativom poslu uz stopu povrata investicije od osam posto godišnje. Odvojkom Južnog toka kroz Hrvatsku dugim 100 kilometara, moći će se godišnje transportirati 2,7 milijardi prostornih metara plina, a investicija u njegovu gradnju procjenjuje se na 60 milijuna eura.

Riječ je o vrlo isplativom poslu uz stopu povrata investicije od osam posto godišnje. Odvojkom Južnog toka kroz Hrvatsku dugim 100 kilometara, moći će se godišnje transportirati 2,7 milijardi prostornih metara plina, a investicija u njegovu gradnju procjenjuje se na 60 milijuna eura.

Plinacro i ruski Gazprom potpisali su danas Plan aktivnosti o provođenju projekta odvojka plinovoda Južni tok na teritoriju Republike Hrvatske u razdoblju od 2013. do 2016. godine.

Tim planom predviđa se osnivanje poduzeća Južni tok Hrvatska d.o.o. s jednakim udjelom Plinacroa i Gazproma koje će imati zadatak izgraditi plinovod od Sotina na granici sa Srbijom, trasom Janafa, do Slobodnice kod Slavonskog Broda.

Odvojkom Južnog toka kroz Hrvatsku dugim 100 kilometara, moći će se godišnje transportirati 2,7 milijardi prostornih metara plina, a investicija u njegovu gradnju procjenjuje se na 60 milijuna eura.

Riječ je o vrlo isplativom poslu uz stopu povrata investicije od osam posto godišnje, jer će Gazprom Export zakupiti cjelokupni kapacitet plinovoda, rekao je na potpisivanju predsjednik Uprave Plinacroa Mladen Antunović. Plinacro će po njegovim riječima svoj dio temeljnog kapitala buduće zajedničke tvrtke od 10 milijuna eura financirati iz vlastitih sredstava, a ostatak cjelokupne investicije zajednička tvrtka financirat će zaduženjem.

Novi plinovod će po Antunovićevoj ocjeni povećati sigurnost opskrbe Hrvatske plinom, uz dva postojeća uvozna kanala preko Mađarske i Slovenije.

Odvojak Južnog toka spoj je sa Srbijom, ali i Rusijom, iz koje će plin stizati bez posrednika pa se pretpostavlja da će biti jeftiniji za industriju i kućanstva, kaže Antunović.

Prema terminskom planu koji je izložio, do srpnja ove godine treba biti osnovano zajedničko poduzeće, a do ožujka iduće godine očekuje se završetak idejnog projekta plinovoda. Potom slijedi natječaj za isporuku cijevi i ventila, što je u planu do rujna 2014., a u svibnju 2015. trebao bi biti raspisan natječaj za izvođača radova. Početak radova planiran je za srpanj 2015. godine, a puštanje u rad u prosincu 2016.

Zamjenik glavnog izvršnog direktora tvrtke Gazprom i generalni direktor Gazprom Exporta Alexander Medvedev kazao je kako će novi plinovod osigurati kontinuitet opskrbe Hrvatske prirodnim plinom. Južni tok je po njegovim riječima jedna od prioritetnih područja suradnje Gazproma i Hrvatske.

“Čeka nas puno posla, ali imamo detaljan plan u kojem je jasno napisano tko što radi i siguran sam da ćemo ga ispuniti”, rekao je Medvedev.

On kaže da Gazprom pored opskrbe plinom zanima i stvaranje tržišta za dodatnu isporuku, a jedna od mogućnosti je sudjelovanje Gazproma u gradnji plinske termoelektrane u Hrvatskoj kao i distribuciji električne energije u suradnji s HEP-om. Puno više o tome moći će se reći krajem godine, kaže Medvedev.

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak istaknuo je da dolazak Gazproma u Hrvatsku pokazuje da ona ima svoje mjesto u velikim energetskim projektima i da nije zemlja koju krupni projekti zaobilaze.

Najveću korist od dolaska Gazproma vidi u sigurnosti opskrbe i najmanjoj mogućoj cijeni plina.

Zadnjih nekoliko godina konkurentnost hrvatske industrije opterećena je cijenom plina i zato je bitno da otvaramo vrata onima koji mogu pomoći da kontroliramo cijenu, rekao je Vrdoljak.

Delegacija Gazproma sastat će se danas i s predsjednikom Republike Ivom Josipovićem, a Alexander Medvedev kaže kako očekuje potporu inicijativama Gazproma i Plinacroa na toj visokoj razini.

Istovremeno, iz Gazproma su u četvrtak priopćili da im se neto dobit u trećem tromjesečju prošle godine udvostručila zahvaljujući većim prihodima.

Neto dobit u trećem tromjesečju 2012. iznosila je 305,05 milijardi rubalja (10,05 milijardi dolara), u usporedbi sa 151,98 milijardi rubalja (5,07 milijarde dolara) u istom razdoblju prethodne godine, naveo je u priopćenju ruski plinski div.

Prihodi su u promatranom razdoblju iznosili 1.120 milijardi rubalja (36,9 milijardi dolara) i povećani su za 18 posto u odnosu na isto razdoblje 2011.

U prvih devet mjeseci 2012. neto dobit bila je pak 12 posto niža nego u istom razdoblju prethodne godine i iznosila je 813,7 milijardi rubalja (26,8 milijardi dolara), priopćeno je iz Gazproma. Ukupni su prihodi ipak blago porasli, za dva posto, na 3.351 milijardu rubalja (110,4 milijarde dolara).

Neto prodaja plina smanjila se u devetomjesečnom razdoblju za osam posto, pritisnuta ponajprije 16-postotnim smanjenjem prodaje državama na području nekadašnjeg Sovjetskog Saveza.

Prodaja plina Europi i drugim zemljama povećala se u istom razdoblju četiri posto, zahvaljujući povećanju cijena dok se obujam prodaje zapravo smanjio.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.