Nalazite se ovdje: Naslovna > Novosti > Okrugli stol HZZ-a – nezaposlenost će i dalje rasti, ozbiljniji oporavak tek 2013!
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |

Novosti
Piše: Profitiraj.hr 27. 04. 2011.
Fotografija: ShutterstockNezaposlenost u Hrvatskoj nastavit će rasti ali sporo, po međugodišnjoj stopi od 3 posto, a zaustavljanje njezina rasta očekuje se tek iduće godine, rečeno je na današnjem okruglom stolu u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ). U protekle dvije krizne godine u Hrvatskoj je izgubljeno više od 122.000 radnih mjesta, najviše u prerađivačkoj industriji i trgovini (po 45.000) te građevinarstvu (25.000), a za zaustavljenje daljnjeg rasta broja nezaposlenih potrebna je godišnja stopa rasta BDP-a od barem 2 posto, istaknuo je HZZ-ov analitičar tržišta rada Darko Oračić...
Vezane vijesti
Toliku stopu rasta BDP-a Hrvatska može očekivati tek iduće godine dok se za 2011. očekuje skroman rast od 1 posto. U ovoj godini prosječna stopa nezaposlenosti trebala bi se kretati oko 18,5 posto.
Oporavak u 2013. godini
Ekonomski analitičar Splitske banke Zdeslav Šantić procjenjuje da će prvi znakovi oporavka zapošljavanja uslijediti u drugoj polovici iduće godine, a ozbiljniji oporavak možemo očekivati tek u 2013. Za kreiranje novih radnih mjesta nužno je ostvariti gospodarski rast od 3 do 4 posto BDP-a, što Hrvatska zbog niza problema ne može postići u kraćem razdoblju, kaže Šantić.
Njegova kolegica iz Raiffeisen banke Zrinka Živković Matijević očekuje početak blagog gospodarskog oporavka u drugoj polovici ove godine, koji bi trebala potaknuti uspješna turistička sezona sa 4 posto većim prihodom nego lani.
Međutim, hrvatska konkurentnost i dalje je niska, oporavak investicija vrlo upitan, a javni dug i državni deficit visoki. Hrvatska stoga mora provesti fiskalnu konsolidaciju i strukturne reforme ako želi osigurati opipljiviji gospodarski rast.
Oporavak uvjetovan priljevom stranih valuta
Oračić pak upozorava da je hrvatski oporavak, zbog politike stabilnog tečaja kune, ovisan o neto priljevu stranog novca koji je zasad izostao zbog dužničke krize u nekim europskim zemljama (Grčka), a prijeti nam i opasnost od pada robnog izvoza u zemlje eurozone.
Što se tiče HZZ-a, poduzete su sve mjere koje mogu smanjiti nezaposlenost, pa je tako u aktivne mjere HZZ-a u veljači i ožujku uključeno 3.650 osoba više nego lani, dok se istodobno strože primjenjuju zakonske obveze nezaposlenih, uslijed čega je iz evidencije Zavoda izbrisano 2.710 više osoba nego lani.
Tagovi: broj nezaposlenih, gospodarski rast, hzz, kriza, nezaposlenost, recesija
Nema komentara
Komentiranje članka
Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni.


© 2008. Profitiraj.hr. Sva prava pridržana. Uvjeti korištenja | Impressum RSS | kontakt | sadržaj