Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Izdvojeno

Nijemci sve bolje žive, ali i rado štede

Najnovija ispitivanja pokazuju da Nijemci marljivo štede unatoč krizi. Najomiljeniji način stavljanja novaca na stranu je još uvijek stara dobra štedna knjižica.

Najnovija ispitivanja pokazuju da Nijemci marljivo štede unatoč krizi. Najomiljeniji način stavljanja novaca na stranu je još uvijek stara dobra štedna knjižica.

Dok građani Grčke, Španjolske, Italije ili Portugala trpe zbog ogromnih dugova i strogih mjera štednje, većini Nijemaca u financijskom smislu ide dobro. To pokazuje Barometar imovine za 2012. godinu koji je predstavila njemačka štedionica Sparkasse.

Shodno predočenim informacijama veliki broj građana Njemačke nalazi se u boljoj situaciji nego prije financijske krize, kaže Georg Fahrenschon iz Sparkasse. “57 posto Nijemaca procjenjuje svoje financijske životne uvjete kao vrlo dobre ili dobre. To je apsolutni rekord.” Naime, 2005. godine je taj broj iznosio 40 posto, a od tada se lagano povećava.

Omiljena štednja

Četiri od pet ispitanika polazi od toga da će njihovo financijsko stanje ostati takvo ili se čak poboljšati. To u konačnici nije samo zbog toga jer su prihodi domaćinstava u prvoj polovici 2012. godine ponovo porasli i to u prosjeku za 2,8 posto. Njemački građani ukupno godišnje zarađuju oko 1,6 bilijuna eura, što je po glavi stanovnika oko 1.900 eura, piše Deutsche Welle.

Nijemci su poznati po tome da djeluju preventivno i da se zalažu za sigurnost. Pri tome vrijednosni papiri kod njih, prema ispitivanjima, imaju manje šansi. Čak ni niske kamate nisu dovele do toga da Nijemci odustanu od omiljenih štednih knjižica. Georg Fahrenschon kaže da je upravo ovaj način štednje najomiljeniji među Nijemcima, te da on bilježi i najveći porast, odnosno da je u odnosu na 2011. godinu ovaj način štednje porastao za devet posto. Razlozi za to su manji rizik i želja građana da u svakom trenutku raspolažu s novcem.

Štedi se prosječno 10 posto prihoda

Nijemci u prosjeku štede deset posto od svojih prihoda. Više na stranu stavljaju samo Francuzi koji u prosjeku štede 12,2 posto od svojih prihoda. Prosjek štednje iznad deset posto imaju još Belgijanci i Slovenci.

Na prvom svjetskom kongresu štedišta održanom 1924. godine u Milanu proglašen je Svjetski dan štednje. Tada je bilo riječi o tome da se širom svijeta održi svijest o štednji. Odlučeno je da se Svjetski dan štednje obilježava 31. listopada. U Njemačkoj se taj dan pak obilježava, dan prije, 30. listopada, s obzirom na to da se u pojedinim dijelovima zemlje na 31.10. slavi praznik Dan reformacije.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.