Naslovnica

Nalazite se ovdje: Naslovna > Izdvojeno, Novosti > Hrvati i dalje vjeruju u banke, pad povjerenja u guvernera HNB-a

Baza konzalting tvrtki

Korisni kalkulatori

Dionice

Rast Pad Promet
Ticker Zadnja Promjena
DDJH-R-A 51,00 +2,27
HUPZ-R-A 1.087,99 +1,86
JDPL-R-A 78,98 +1,69
DLKV-R-A 125,50 +1,13
LKRI-R-A 100,05 +1,09
Ticker Zadnja Promjena
TNPL-R-A 638,00 -7,38
ISTT-R-A 184,99 -4,64
ZVZD-R-A 2.600,00 -3,70
BLJE-R-A 84,10 -3,69
LANO-R-A 9,01 -3,33
Ticker Zadnja Promet
INA-R-A 3.800,00 1.121,33
ADRS-P-A 213,50 1.067,50
HT-R-A 241,99 407,22
ADPL-R-A 99,85 225,82
IGH-R-A 740,00 97,14

Izdvojeno

IstraživanjeHrvati i dalje vjeruju u banke, pad povjerenja u guvernera HNB-a

Piše: Profitiraj.hr 06. 02. 2012.

Fotografija: Mmreža

Od 2000. do 2007. povjerenje u banke kontinuirano raste. S početkom gospodarske krize, povjerenje je značajno palo: smanjio se udio građana koji nisu percipirali nikakav rizik za sigurnost štednje, a povećavao se udio onih koji su taj rizik procjenjivali jako velikim.

Ipak, u drugom  kvartalu prošle godine zabilježen je pozitivan trend, da bi se ponovno od ljeta pa do prosinca povjerenje značajno urušilo.  Ovakav trend vjerojatno je odraz općeg stanja u zemlji i financijske krize u eurozoni: Credo banka je bankrotirala, za neke se banke procjenjuje regularnost poslovanja, sve se češće čuju informacije o krizama u zemljama iz kojih dolaze banke – matice i o njihovim možebitnim potezima u zemljama jugoistočne Europe.  Cijelo takvo okružje dovelo je i do značajnog smanjenja štednje u hrvatskim bankama.

Međutim,  banke se u Hrvatskoj kao i cijeli bankarski sustav procjenjuju znatno bolje u usporedbi s nekim drugim institucijama – društvenim i političkim. Iako je razina povjerenja još uvijek visoka, u usporedbi s 2010. godinom dolazi do pada povjerenja u HNB odn. guvernera. Povjerenje u banke nije se značajnije mijenjalo. Pozitivna iskustva s bankom očito utječu na dobru procjenu povjerenja u banke.

Kriza u eurozoni, naročito u zemljama iz kojih dolaze vlasnici banaka koje posluju u Hrvatskoj, dovela je do toga da se međunarodne bankarske grupacije dvojako  procjenjuju: podjednaki  je udio  građana koji percipiraju međunarodne grupacije kao jamac, ali i kao izvor rizika za  sigurnost banaka-kćeri u Hrvatskoj.

Procjene sigurnosti i povjerenja preduvjet su poslovanja banaka.  S ciljem povećanja povjerenja u banke, Vlada je osigurala štedne uloge do 400.000 kn, a banke pokušavaju pridobiti klijente dizanjem kamata na štednju.  Hoće li to biti dovoljni poticaj da hrvatski građani povećaju svoje štedne uloge u bankama ili će se možda okrenuti drugim načinima štednje?

GfK

Tagovi: banke, hnb, željko rohatinski

Pošalji članak: Facebook Twitter Croportal digg Reddit del.icio.us

Nema komentara

Komentiranje članka

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni.


PRIJATELJI:limun.hrlider.hrezadar.hrmoj-bankar.hrwebgradnja.hrmojbiz.com1klik.hr

PARTNERI:infopunkt.tvshe.hrzagreb.hrhi-tech.hrstrateskiplan.hr