Naslovnica

Nalazite se ovdje: Naslovna > Novosti > Geithner – valutna politika Kine nepravedna prema trgovinskim partnerima

Baza konzalting tvrtki

Korisni kalkulatori

Dionice

Rast Pad Promet
Ticker Zadnja Promjena
DDJH-R-A 51,00 +2,27
HUPZ-R-A 1.087,99 +1,86
JDPL-R-A 78,98 +1,69
DLKV-R-A 125,50 +1,13
LKRI-R-A 100,05 +1,09
Ticker Zadnja Promjena
TNPL-R-A 638,00 -7,38
ISTT-R-A 184,99 -4,64
ZVZD-R-A 2.600,00 -3,70
BLJE-R-A 84,10 -3,69
LANO-R-A 9,01 -3,33
Ticker Zadnja Promet
INA-R-A 3.800,00 1.121,33
ADRS-P-A 213,50 1.067,50
HT-R-A 241,99 407,22
ADPL-R-A 99,85 225,82
IGH-R-A 740,00 97,14

Novosti

Američki ministar financijaGeithner – valutna politika Kine nepravedna prema trgovinskim partnerima

Piše: Profitiraj.hr 19. 10. 2010.

Fotografija: Shutterstock

Američki ministar financija Timothy Geithner izjavio je u ponedjeljak da je politika deviznog tečaja Kine nepravedna prema trgovinskim partnerima, te da je juan više podcijenjen od ostalih valuta tržišta u nastajanju. SAD posljednjih mjeseci pojačava pritisak na Peking da dopusti nacionalnoj valuti da prati rast kineskog gospodarstva, uključujući i izglasavanje zakona u Predstavničkom domu Kongresa kojim se omogućuje uvođenje carina na uvoz iz Kine. Zakon nije izglasan u Senatu.

- Juan je bitno podcijenjen, više nego što je to valuta bilo kojeg važnog tržišta u nastajanju – izjavio je Geithner sudjelujući na okruglom stolu u Palo Altu u Kaliforniji, javlja TV mreža ABC News.

- To je nepravedno prema svim trgovinskim partnerima Kine, Amerikancima i drugima, jer to samo stvara neuravnoteženu utakmicu i pruža kineskim tvrtkama veliku kratkoročna korist – rekao je Geithner.

Pritisak na Peking

SAD posljednjih mjeseci pojačava pritisak na Peking da dopusti nacionalnoj valuti da prati rast kineskog gospodarstva, uključujući i izglasavanje zakona u Predstavničkom domu Kongresa kojim se omogućuje uvođenje carina na uvoz iz Kine. Zakon nije izglasan u Senatu.

Nobelovac Paul Krugman i drugi američki ekonomisti tvrde da Kina s politikom podcijenjenog juana, za najmanje 20 posto, postiže isti učinak u prilog svog izvoza kao da ima subvencije za izvoz i carine za uvoz roba iz inozemstva.

Ministar Geithner je naglasio da SAD neće „sudjelovati“ u devalvaciji dolara, iako mu vrijednost prema euru pada već četiri tjedna. Odlučno je odbacio nedavne kritike nekih zemalja da američka vlada vodi politiku smanjenja vrijednosti dolara radi poticanja izvoza i gospodarskog rasta.

„Nitko ne može devalvacijom do konkurentnosti“

- To se neće dogoditi u ovoj zemlji. Sjedinjene Države i ni jedna druga zemlja u svijetu ne mogu devalvacijom doći do konkurentnosti. To nije održivo i mi nećemo u tome sudjelovati – rekao je Geithner.

Američki ekonomisti suglasni su da će se trend pada dolara nastaviti u ovoj godini, kao što je to bio slučaj u zadnjih osam godina. Među razlozima koje navode su politika niskih kamatnih stopa središnje banke, dugom opterećena vlada koja će morati povećati poreze i strah od inflacije dok se dolar tiska ubrzanim tempom.

Dolar je pao za više od 35 posto od početka 2002. prema šest glavnih svjetskih valuta. Imao je oštar rast 2008. i početkom 2009. tijekom kreditne krize, kada su ulagači bježali u sigurnost, no do danas je izgubio većinu tih dobitaka.

Tagovi: dolar, gospodarstvo, jačanje, juan, kina, sad, timothy geithner, valutna tržišta, valutni rat

Pošalji članak: Facebook Twitter Croportal digg Reddit del.icio.us

Nema komentara

Komentiranje članka

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni.


PRIJATELJI:limun.hrlider.hrezadar.hrmoj-bankar.hrwebgradnja.hrmojbiz.com1klik.hr

PARTNERI:infopunkt.tvshe.hrzagreb.hrhi-tech.hrstrateskiplan.hr